"Алабуга өчен 2016 елга күтәрелде берьюлы 5 пунктларының гомуми рейтингта социаль-икътисади үсеш күрсәткечләре". Мондый мәгълүмат яңгырады сессиясендә район.

2017 елның 21 феврале, сишәмбе

Алабугада XIX сессиясе 3 чакырылыш Алабуга муниципаль район Советының. Анда вазыйфаларын башкаручы Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, Тр экология һәм табигый байлыклар министрлыгы, Фәрит Габделганиев, Татарстанның икътисад министры урынбасары Наталья Таркаева, Алабуга муниципаль районы башлыгы Геннадий Емельянов, баш киңәшчесе территорияләр белән эшләү Идарәсе, Татарстан республикасы Президенты Ришат Зиннәтуллин, депутатлар, Алабуга шәһәр Советы өченче чакырылыш җитәкчеләре, район һәм шәһәр башкарма комитетлары һ. б. Утырышта нәтиҗәләр ясалды, узган ел һәм бу җәһәттән эш планы бу ел. Хисап докладында район башлыгы Геннадий Емельянов хәбәр иткәнчә, Алабуга нәтиҗәләре буенча 2016 елның күтәрелде 14-9 нчы урын гомуми рейтингта социаль-икътисади үсеш күрсәткечләре арасында 45 муниципаль берәмлек һәм 8-нче - 5 нче урын муниципаль берәмлекләр арасында үзәге – шәһәр һәм республика буйсынуындагы шәһәр округларының. Ул шулай ук искә төшергәнчә, республика дәрәҗәсендә якындагы 10 ел ноктасы, икътисади үсеш билгеләнде Кама инновацион территориаль-җитештерү кластеры. Берсе юлларын кластеры булып тора Концепциясе булдыру территориаль аерымланган инновацион-җитештерү үзәге "ИнноКам". Концепциясенә вошло 19 инвестицион проектлар белән бәйле Алабуга районы, шул исәптән: төзелеше һәм реконструкция объектларын саклау һәм су белән тәэмин итү челтәрләрен һәм ташландык суларны агызу; икенче чиратын төзү берегоукрепления Кама елгасы, тамагына Тойма елгасы, Куйбышев сусаклагычы, һәм башка кайбер проектлар.

Программалар турында һәм социаль-икътисадый күрсәткечләре турында сөйләде Премьер-министры вазифаларын башкаручы Алексей Песошин. Ул билгеләп үткәнчә, район хаклы рәвештә берсе булып тора флагманов регионның икътисадый үсешенең. Шуның белән бергә, Алабуга әһәмияте буенча икенче булып тора, аннан соң Казан музей-тарихи һәм туристлык үзәге. Ул казанышларын югары бәяләде, район, тулаем алганда, аеруча билгеләде 2016 елга, кайчан Алабуга районы повысил рейтингы берьюлы биш пункт. Алексей Песошин рәхмәтен белдерде шәһәр җитәкчелегенә, депутатларга, авыл җирлекләре башлыкларына зур өлеш керткән өчен " татарстан республикасы социаль-икътисадый үсеше: "Сезнең хезмәт сөючәнлек нигезе булып тора уңышлар телим, рәхмәт сезгә!".

Экология министры Фәрит Габделганиев, үз чиратында татарстан халкына рәхмәт белдерде Алабуга актив катнашкан өчен табигать саклау чараларында. Һәм билгеләп үткәнчә, 2016 елга беренче ел полномасштабной эш гамәлгә ашыру буенча кабул ителгән 2015 елда социаль-икътисадый үсеш Стратегиясенең 2030 елга кадәр республика. Һәм хәбәр иткәнчә, бу аеруча зонасына резидентлар сыйфатында җәлеп ителгән 53 компания, шуларның сәнәгать-производство эшчәнлеге алып баралар 22 резидент бар. Өлешенә "Алабуга" МИЗ өчтән икесе туры килә, табыш россиядәге бөтен махсус икътисадый зоналар. Инвестицияләр күләме, освоенных чорында резидентлпр эшчәнлеге күләме 100 млрд. сумнан артык.

Соңыннан Премьер-министры вазыйфаларын башкаручы ТАТАРСТАН Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырды.

Пресс-хезмәте ТР ЭТБМ