Санитар-экологик икеайлык алдыннан Татарстан районнарында зона киңәшмәләре үткәрелде

2023 елның 31 марты, җомга

1 апрельдән Татарстанда санитар-экологик икеайлык башлана. Республика территориясенең санитар-экологик торышын яхшыртуга юнәлдерелгән масштаблы эшләргә әзерләнү һәм Татарстан районнарында уңай шартлар тудыру өчен киңәшмәләр үтте. Зона киңәшмәләрендә Экология министрлыгы хезмәткәрләре һәм район һәм шәһәр башкарма комитетлары җитәкчеләре катнашты.

Экология министрлыгының Төньяк территориаль идарәсе башлыгы Ленар Касыймов катнашындагы чаралар Арча һәм Теләче районнарында узды. Очрашу барышында икеайлык оештыру, су саклау зоналарын, скверларны, паркларны, балалар мәйданчыкларын санитар чистарту буенча чаралар үткәрү кирәклеге турында сораулар каралды, шулай ук агымдагы елга муниципаль районнарның экологик торышын бәяләү критерийлары яңгырады.

Шундый ук киңәшмә Лаеш районында һәм Казанда Экология министрлыгының Үзәк территориаль идарәсе башлыгы Радик Нәҗметдинов катнашында узды. Ул Башкарма комитет җитәкчеләренә икеайлык чорында күрелгән чаралар турында искәртте. «Райондагы проблемалы урыннарга һәм янәшәдәге территориядә төзелеш нәтиҗәсендә юкка чыгучы су объектларына аерым игътибар бирүегезне сорыйм», - дип мөрәҗәгать итте Лаеш районы башлыгы Радик Нәҗметдинов.

Шундый ук киңәшмәләр Түбән Кама районында Министрлыкның Кама аръягы территориаль идарәсе инспекторы һәм Әгерҗе районында Кама буе территориаль идарәсе белгече катнашында узды. Киңәшмәләр кысаларында техника һәм полигоннарның чүп-чарны чыгаруга әзерлеге, шулай ук «Экояз 2023» акциясен үткәрү мәсьәләләре тикшерелде.