август, 2017 ел
дүшәмбе

21-22 агустта Мәскәүдә «Манеж» үзәк күргәзмә залында Россия шәһәрләренең Климат форумы узачак, аның оештыручылары булып Мәскәү шәһәренең Табигатьтән файдалану һәм әйләнә-тирә мохитне саклау департаменты чыгыш ясый. Чарада Россиянең һәм ил субъектларының министрлык һәм ведомство җитәкчеләре, Швециянең Әйләнә-тирә мохитне саклау буенча агентлыгы, C40 Cities Climate Leadership Group группасы, Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы, мөмкин булган иң яхшы технологияләрне кертү буенча специальләшә торган немец компаниясе вәкилләре, әйдәп баручы халыкара һәм Россия фән эшлеклеләре катнашачак.

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында ике юнәлеш буенча социаль әһәмиятле проектларны тормышка ашыручы коммерциячел булмаган оешмаларга Татарстан Республикасы бюджетыннан субсидияләр бирү буенча конкурс игълан ителде:

1) гражданнарның тормыш сыйфатын күтәрү өчен шартлар тудыру. Бу юнәлеш кысаларында конкурс түбәндәге номинацияләр буенча үткәрелә:

2017 елның 23-25 августында Владимир өлкәсе территориясендә “Экология. Яңа чакыру, яңа чишелешләр” Бөтенроссия экологик форумы-2017 була, аны Россия Федерациясе Табигый ресурслар һәм экология министрлыгы һәм Владимир өлкәсе администрациясе оештыра. Мероприятие экологик аң үсеше стимуллары формалаштыру, табигать саклау эшчәнлеген яңа гамәли дәрәҗәгә чыгару, экологик иминлекне үстерү һәм регионның актуаль һәм стратегик экобурычларын хәл итүгә яшьләрне җәлеп итү максатларына юнәлтелгән.

Татарстанның Табигый тарихы музее барлык теләүчеләрне “Тыюлыклы Россия. Кроноцкий тыюлыгы” күргәзмәсенә килергә чакыра, ул Россиядә тыюлыклар системасына нигез салынуның 100-еллыгына һәм Экология елына багышланган. Килүчеләр Россия кыргый табигатенең күптөрлелеген һәм кабатланмаслыгын чагылдыра торган фотосурәтләр белән таныша ала.

Россия Федерациясе Табигый ресурслар һәм экология министрлыгы һәм “Тыюлыклы ил” Илкүләм фонды дәүләт табигый тыюлыкларының һәм милли паркларның фән өлкәсе хезмәткәрләрен “Һөнәре буенча иң яхшы: фәнни хезмәткәр” конкурсында катнашырга чакыралар.