Бүген КНИТУ-КАИ студентлары өчен Министрлык хезмәткәрләре экскурсия үткәрде

2022 елның 25 ноябре, җомга

Бүген Татарстан Республикасы  Экология һәм табигать ресурслары министрлыгында А.Н.Туполев исемендәге Казан милли тикшеренү техник университетының (КНИТУ-КАИ) гомуми химия һәм экология кафедрасы студентлары өчен экскурсия үткәрелде.

Балаларга атмосфера һавасы пычрануга автоматик контроль станциясе һәм күчмә экологик лаборатория эшен күрсәттеләр. Экологик мониторинг бүлеге башлыгы Елена Закирова  атмосфера һавасы пычрануга автоматик контроль станциясенең эш принципларын аңлатты, станциянең нинди анализлар ясавы һәм һавада зарарлы матдәләрнең чикле-рөхсәт ителгән концентрацияләрен арттыру фактларын тикшерү өчен экологларның нинди мөмкинлекләре барлыгы турында сөйләде. Балаларга Татарстан Республикасының экологик картасын күрсәттеләр, анда атмосфера һавасы пычрануга автоматик контроль станциясе һәм күчмә экологик лабораториядән  килгән барлык мәгълүматлар онлайн-режимда күрсәтелә.

«Хәзер сез нәкъ менә атмосфера һавасы пробаларын автомат рәвештә сайлау һәм онлайн-режимда контроль һавада зарарлы матдәләрнең рөхсәт ителгән концентрацияләрен  арттыруга һәм күзәтчелек чараларын күрүгә тиз җавап бирергә мөмкинлек бирүен аңлыйсыз»,- дип аңлатты студентларга КНИТУ-КАИның гомуми химия һәм экология кафедрасы мөдире Юлия Тунакова. Исегезгә төшерәбез, мондый экскурсияләр Экология министрлыгында күркәм традициягә әверелде.