март, 2017 ел
шимбә

Бүген Яшел Үзәндә “Маяк” спорт комплексы базасында Татарстан Республикасының Дәүләт хезмәткәрләре спартакидасы кысаларында чаңгыда узышу буенча ярышлар үтте. Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгы командасында чыгыш ясадылар: Альберт Шубин  -әйләнә-тирә мохитне саклау идарәсе начальнигы, Данис Баһавиев  -координацияләү һәм планлаштыру бүлегенең әйдәп баручы киңәшчесе, Әнисә Фазылова  - әйләнә

Татарстан Республикасы Кызыл китабының өченче редакциясе басылып чыкты. Яңа басмага барлыгы 612 төр кергән: хайваннар (224төр), үсемлекләр (340 төр) һәм гөмбәләр (48 төр). Шул исәптән Россия Федерациясе Кызыл китабына кертелгән 64 төр һәм Халыкара Кызыл китапка кертелгән 6 төр.

Бүген Түбән Каманың 28нче мәктәбендә гадәти булмаган дәрес үтте. Аны Балалар экология-биология үзәге педагоглары һәм “Экоград” фәнни җәмгыятеннән балалар уздырды, ә Татарстан Республикасының сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, Түбән Кама районы башлыгы Айдар Метшин  һәм Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының Кама аръягы территориаль идарәсе башлыгы  Алексей Лобанов экспертлар булды. “Экологик тәрбия һәм белем бирү бүгенге мәгарифнең үзәгендә тора, аның заманча системаларын һәм тулаем җәмгыятьне үзгәртеп коруга  ачкыч булып хезмәт итә. Бүген экологик белем бирүнең роле аеруча актуаль, ул - әхлакның

Буа районының гомуми белем бирү учреждениеләрендә Экология һәм җәмәгать урыннары елы тыюлык дәресе белән старт алды. Буаның 1нче мәктәбе укучылары өчен ачык дәресне Буа районы муниципаль хакимияте вәкилләре һәм Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының Идел аръягы территориаль идарәсе инспекторлары белән берлектә Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты Ринат Гайзатуллин уздырды.

Экологик дәрес кысаларында Тәмте урта мәктәбе укучылары табигатьтә  куркынычсызлык тәртибе кагыйдәләре белән таныштылар. Балалар өчен мероприятиене Татарстан Республикасының гражданнар оборонасы эшләре һәм гадәттән тыш хәлләр буенча министр урынбасары Николай Суржко һәм Кама Тамагы районы башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Елена Сороковнина үткәрде.